Na mijn vorige blog in deze serie over rust in je hoofd, kreeg ik veel reacties. Mensen herkenden zich erin. Blijkbaar is het ‘moeten’ voor heel veel mensen, zeker met hersenletsel een gevoelig punt. Ik merk zelf dat ik alleen al door het schrijven van die blog me er bewust van wordt, vaak het woord moeten te gebruiken. Al is het maar in mijn hoofd. “Ik moet zo de was doen, ik moet zo Isa ophalen, ik moet het eten klaar zetten”. En dat speelt zich allemaal af in mijn hoofd en creert druk en stress in mijn hoofd.
Na het schrijven van die blog merkte ik dit dus en begon ik in mijzelf te zeggen: “ik moet helemaal niets” en ging moeten bijna automatisch vervangen door andere woorden. Ik merk zelf dus, dat door minder in moeten te denken ik meer rust in mijn hoofd heb.
In deze blog ga ik het hebben over keuzes maken. Ook dat kan soms heel moeilijk zijn. Je hebt ook zoveel te kiezen op een dag. Voor mensen met hersenletsel is dat soms heel moeilijk. Je kunt hier echt stress van ervaren en dat is niet bevorderlijk voor rust in je hoofd.
Ik kan zelf ook veel wikken en wegen voordat ik uiteindelijk iets beslis. Als je snelle keuzes maakt, denk je natuurlijk ook minder erover na en heb je meer rust in je hoofd. De vraag is dus, hoe kun je makkelijker en sneller kiezen zodat je niet te lang stilstaat bij dingen? Natuurlijk wel weloverwogen.
Wat voor mij kiezen soms moeilijk maakt, is dat ik vaak dingen echt perfect wil doen. Dat had ik vroeger en dat heb ik nu met hersenletsel nog steeds. Alles wat ik doe, wil ik goed doen. Soms is het ook een kwestie van dat je niks wilt missen. En naar die verjaardag gaan en kijken bij zwemmen en gezellig eten met vrienden. Vroeger zagen mijn weekenden vaak zo eruit, maar nu met hersenletsel kan dat niet meer. Dus ik moet kiezen, noodgedwongen. Kan ook zijn dat kiezen voor jou bijvoorbeeld moeilijk is omdat je alles even belangrijk maakt in je hoofd. Maar is het dat wel? Dat vraag ik mezelf tegenwoordig steeds vaker af.
Met hersenletsel is het belangrijk om voor jezelf te kiezen. Daarmee bedoel ik niet dat je egoïstisch door het leven moet gaan. Maar je moet keuzes maken die voor jou goed zijn. Zo ervaar ik dat tenminste zelf. Het is belangrijk dat je dus kiest voor dingen die belangrijk zijn voor jou. Dingen waar jij je goed bij voelt doet, want dan zul je meer rust in je hoofd krijgen is mijn ervaring.
Mijn tips om makkelijker te kiezen
1. Goed is goed genoeg. Stop met alles perfect willen doen. Dat kan niet en is ook niet nodig.
2. Beperken van opties. Als ik kleding moet kopen doe ik dat vaak online. Als ik niet uitkijk ben ik daar uren mee bezig. Het werkt veel beter als ik me beperk tot bijvoorbeeld een webshop en daar een keuze maak.
3. Volg je intuïtie. Vaak heb je al een eerste ingeving. Ga niet twijfelen en afwegen en achteraf een keuze nog eens opnieuw bekijken. Gekozen is gekozen. Zonde van je energie om daar heel lang over na te denken.
4. Stop dus ook met achteraf spijt hebben. Als je gekozen hebt, accepteer je keuze en ga niet nadenken over wat je niet gekozen hebt. Dat is voor mijzelf nog wel een uitdaging dit.
5. Focus je vooral op de voordelen van wat je wel gekozen hebt.
6. Soms is het fijn om even de voor en nadelen op een rijtje te zetten van keuzes die je moet maken. Je maakt het inzichtelijk. Vooral voor kleine keuzes die je moet maken.
7. Bij wat meer ingewikkelde keuzes, werkt het voor mij beter om het soms even los te laten en een nachtje over te slapen en soms te bedenken voor een bepaalde dag neem ik een beslissing.
Sinds ik hersenletsel heb kies ik vaker voor mezelf. Niet uit egoïsme, maar om te overleven. Als ik me niet goed voel kan ik ook niet goed voor Isa zorgen en vroeg of laat stort ik in. En daar is niemand bij gebaat. De keuzes die ik maak en jij ook moet maken, zouden in de eerste plaats goed voor jezelf moeten zijn.
Om de juiste keuze voor jezelf te maken is het natuurlijk belangrijk om te weten waar jij gelukkig van wordt. In een andere blog, ga ik het hebben over verschillende soorten van geluk.
Hallo Kesty,
Heel herkenbaar, dit blog (en ook de andere blogs die ik al van je las). De chirurg gaf mij als tip mee: “egoïstisch zijn”, en daarmee bedoelde hij natuurlijk: “goed voor jezelf zorgen”. Keuzes maken is soms moeilijk, maar helaas moet dat wel als je hersenletsel hebt.
Maria
LikeLike
Hoi Maria,
Ja dat klopt wel een beetje he. Keuzes maken die goed voor jou zijn. Niet altijd makkelijk maar wel nodig. Fijn dat je je herkent in mijn verhaal.
Lieve groet,
Kesty
LikeLike